UEFA Euro 2020 Schedule: EURO 2020 Group Stage Fixture Date(Confirmed)

UEFA Euro 2020 Schedule
UEFA Euro 2020 Schedule

UEFA Euro 2020 Schedule 2020 final tournament draw took place at an Exhibition center in Bucharest, Romania, from 6:00 PM CET on Saturday, 30 November 2019.

World Cup finalists Croatia will face England at Euro 2020, as the Three Lions England learned their group-stage opponents in the November 30 draw.

Three Lions suffered from last defeat, which was heartbreaking World Cup semi-final defeat to Croatia back in 2018 in Russia, but now England will have a perfect chance to avenge that loss at Wembley on June 14.

The Czech Republic also face England, while the most robust group or we can say it death group in draw sees Portugal, and Germany, World Cup champions France face off in Group F – and The Three Lions will face the runners-up of that group in the Republic of Ireland in Dublin.

If The Three Lion comes through that match, they will qualify for play a quarter-final round in Rome. The Italian capital( Rome) will host the opening game of the UEFA Euro 2020, with Italy taking tournament on Turkey on June 12.

Premier League Schedule 2019-20: New Premier League Fixtures Date (Confirmed)

The UEFA Euro semi-finals and the final will all be at Wembley, at England Home ground with the last itself will be played on Sunday, July 12.

UEFA EURO 2020 group stage

Group A: Turkey, Italy, Wales, Switzerland

Group B: Denmark, Finland, Belgium, Russia

C Group: Netherlands, Ukraine, Austria, Play-off winner D (A)*

Group D: England, Croatia, Play-off winner C, Czech Republic

Group E: Spain, Sweden, Poland, Play-off winner B

F Group: Play-off winner A (D)*, Portugal, France, Germany

*show the Play-off Winner in A is allocated to Group D to Group C and Play-off Winner F. In condition Romania qualifies as a way A winners, They will play in Group C and then Play-off Winner D is switched to F Group. The play-off winners will be decided in March 2020.

UEFA Euro 2020 Schedule (Euro 2020 fixtures and the full schedule)

Date: Friday 12 June
Group A: Turkey v Italy (Time: 21:00, Venue: Rome)

Saturday 13 June
Group A: Wales v Switzerland (15:00, Baku)
Group B: Denmark v Finland (18:00, Copenhagen)
B: Belgium v Russia (21:00, St Petersburg)

Sunday 14 June
Group D: England v Croatia (15:00 Wembley)
Group C: Austria v Play-off winner D or A (18:00, Bucharest)
C: Netherlands v Ukraine (21:00, Amsterdam)

Monday 15 June
Group D: Play-off winner C v Czech Republic (15:00, Glasgow)
Group E: Poland v Play-off winner B (18:00, Dublin)
E: Spain v Sweden (21:00, Bilbao)

Tuesday 16 June
Group F: Play-off winner A or D v Portugal (18:00, Budapest)
Group F: France v Germany (21:00, Munich)

Wednesday 17 June
Group B: Finland v Russia (15:00, St Petersburg)
Group A: Turkey v Wales (18:00, Baku)
A: Italy v Switzerland (21:00, Rome)

Thursday 18 June
Group C: Ukraine v Play-off winner D or A (15:00, Bucharest)
C: Netherlands v Austria (21:00, Amsterdam)
Group B: Denmark v Belgium (18:00, Copenhagen)

Friday 19 June
Group E: Sweden v Play-off winner B (15:00, Dublin)
Group D: Croatia v Czech Republic (18:00, Glasgow)
D: England v Play-off winner C (21:00, London)

Saturday 20 June
Group F: Play-off winner A or D v France (15:00, Budapest)
F: Portugal v Germany (18:00, Munich)
Group E: Spain v Poland (21:00, Bilbao)

Sunday 21 June
Group A: Italy v Wales (18:00, Rome)
Group A: Switzerland v Turkey (18:00, Baku)

Monday 22 June
Group C: Play-off winner D or A v Netherlands (18:00, Amsterdam)
Group C: Ukraine v Austria (18:00, Bucharest)
B: Russia v Denmark (21:00, Copenhagen)
Group B: Finland v Belgium (21:00, St Petersburg)

Tuesday 23 June
Group D: Czech Republic v England (21:00, London)
Group D: Croatia v Play-off winner C (21:00, Glasgow)

Wednesday 24 June
Group E: Play-off winner B v Spain (18:00, Bilbao)
E: Sweden v Poland (18:00, Dublin)
Group F: Germany v Play-off winner A or D (21:00, Munich)
Group F: Portugal v France (21:00, Budapest)

  1. Top two in each group plus four best third-placed teams go through

KNOCKOUT PHASE

Round of 16

Saturday 27 June
1: 2A v 2B (18:00, Amsterdam)
2: 1A v 2C (21:00, London

Sunday 28 June
3: 1C v 3D/E/F (18:00, Budapest)
4: 1B v 3A/D/E/F (21:00, Bilbao)

Monday 29 June
5: 2D v 2E (18:00, Copenhagen)
6: 1F v 3A/B/C (21:00, Bucharest)

Tuesday 30 June
7: 1D v 2F (18:00, Dublin)
8: 1E v 3A/B/C/D (21:00. Glasgow)

Rest days on 1 and 2 July

UEFA Euro 2020 Schedule For Quarter-finals

Friday 3 July
QF1: Winner 6 v Winner 5 (18:00, Saint Petersburg)
QF2: Winner 4 v Winner 2 (21:00, Munich)
Saturday 4 July
QF3: Winner 1 v Winner 3 (18:00, Baku)
QF4: Winner 8 v Winner 7 (21:00, Rome)

Rest days on 5 and 6 July

UEFA Euro 2020 Schedule final tournament match schedule has been confirmed following the draw in Bucharest.

UEFA Euro 2020 Schedule For Semi-finals

Tuesday 7 July
SF1: Winner QF1 v Winner QF2 (21:00, London)
Wednesday 8 July
SF2: Winner QF4 v Winner QF3 (21:00, London)

Rest days on 9, 10, 11 July

UEFA Euro 2020 Schedule For Final

Sunday 12 July
Winner SF1 v Winner SF2 (21:00, London)

Referenced Website: Official UEFA Euro Website and you can download UEFA Euro 2020 Schedule PDF